Multifunction HVAC Meter with Flow Hoods PCE-VA 20-SET-ICA incl. ISO Calibration
Info penawaran harga dan pemesanan hubungi:
Technical Specification
Air flow velocity measuring range
0.2 ... 30 m/s (39.4 ... 5905.5 fpm)
Air flow velocity accuracy<20 m/s: ±(1.5% of rdg. + 0.3 m/s)>20 m/s: ±(3% of rdg. + 0.3 m/s)
Air temperature measuring range-20 ... 60 °C / -4 ... 140 °F
Air temperature accuracy±0.6 °C
Air temperature resolution0.1 °C / °F
Humidity measuring range0.1 ... 99.9 % r.H.
Humidity accuracy±3 % r.H. (at 25 °C / 77 °F and 10...90 % r.H.)else: ±5 % r.H.
Humidity resolution0.1 % r.H.
Temperature response time60 seconds
Humidity response time60 seconds
LCD update1 x per second
Wet bulb temperature display-20 ... +59.9 °C / -4 ... 139.8°F
Dew point temperature display-5 ... +59.9 °C / 23 ... 139.8°F
Volume flow display0 ... 99999 m³/min
Volume flow resolution0.1 m³/min (0...9999,9 m³/min)1 m³/min (10000...99999 m³/min)
Automatic shutdownafter 20 minutes of inactivity
LCD size32.5 x 54 mm / 1.28 x 2.13" (H x W)
Power supply4 x 1.5 V AAA batteries
Operating conditions0 ... +50 °C / 32 ... 89.6°F, <80 % r.H.
Storage conditions-10 ... +50 °C / 14 ... 89.6°F, <90 % r.H.
Dimensions269 x 106 x 51 mm / 10.6 x 4.1 x 2.0"
Weightca. 200 g / 7 oz
- Measures air flow velocity, volume flow, relative humidity, air temperature, dew point temperature and wet-bulb temperature - Air flow velocity range: 0.2 ... 30 m/s (39.4 ... 5905.5 fpm) - Accuracy: ±(1.5% of measured value + 0.3 m/s) when less than 20 m/s, ±(3% of measured value + 0.3 m/s) when more than 20 m/s - Resolution: 0.1 - Includes 2 x capture hoods (1 x round 210 mm / 8.3 in Ø, 1 x square 346 x 346 mm / 13.6 x 13.6 in) - 10 cm / 3.9 in Ø fan impeller - Easy-to-read backlit LCD - Display hold, average value, maximum value, minimum value, battery-saving automatic power off, low-battery indicator, and metric or imperial unit selection functions- Incl. ISO Calibration Certificate