Pressure Meter PCE-P30-ICA Incl. ISO Calibration Certificate
Kategori : Brand:
Info penawaran harga dan pemesanan hubungi:
Pressure MeterParameterPCE-P30
Max. Pressurepositive/ negativeor overpressure / vacuum60 psi
PSIRange0...±30
Resolution0.02
mbarRange0...±2000
Resolution2
inH20Range0...±830
Resolution0.5
inHgRange0...±61
Resolution0.01
mmHgRange0...±1500
Resolution1
kPaRange0...±200
Resolution0.2
cmH20Range0...±2100
Resolution2
Kg/cm²Range0...±2.1
Resolution0.002
Data formatBaud rate: 2400 baud,1 stop bit, 8 data bits
Accuracy ±0.3 % (full range, @ +25°C / +77°F)
Repeatability ±0.2 % (max. ±0.5 % of full scale)
Duration 0.3 ms
Operating temperature max+50 °C / +122 °F
Battery 1 x 9 V - block battery PP3
Dimensions182 x 72 x 30 mm / 7.1 x 2.8 x 1.1"
Weight150 g / 5.3 oz
1 x Pressure Meter PCE-P30-ICA1 x Carrying case1 x Battery1 x PVC hose (1 m / 39")1 x Instruction manual1 x Protective cover1 x ISO calibration certificateWarningOverloading destroys the sensor in the PCE-P30 pressure measuring device